Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Ölen kişinin kredi kartının kapatılması fazla kişi tarafından pek bilinmeyen bir işlemdir. Fakat hayata her şey olmaktadır. Bu yüzden de ansızın gelen ölüm halinde ölen kişinin kredi kartını kapatma işlemi sizin üstünüze kalabilir. Ölen kişinin kredi kartının nasıl kapatılacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Bankalarda kredili mevduat hesabı açıyoruz, bankalardan kredi kartı alıyoruz ve hatta 36 ay veya 48 ay vadeli kredi borçlarının altına giriyoruz. Fakat bize bir şey olur ise yani hayatımız sona ererse bu borçlara ne olacağını hiç düşünmüyoruz. Hayatını kaybeden birinin borçları öncelikle birinci dereceden yakınlarına kalır. Tıpkı miras kalması gibi bir sonuçtur bu. Nasıl ki büyüklerinizin varlıkları siz kalıyorsa borçları da kalacaktır.  Bu nedenle ölen kişinin kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi borcu var ise bunların ölen kişinin birinci derece akrabalarına kalması söz konusu olacaktır. Kredili mevduat hesabı, hesabınızda yeterli para olmadığında size avans veren ve bu avansa günlük faiz uygulayan bir hesaptır. Eğer ölen kişinin de kredili mevduat hesabı var ise bu hesabı öncelikle borcunu ödemek koşulu ile kapatmanız gerekmektedir.

Bu işlemleri nasıl yapacağınız ilişkin açıklamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Eğer yakınınız vefat ederse bu durumda yapılacak işlemler ile birinci dereceden akraba olarak sizin ilgilenmeniz gerekebilir. Böyle bir sorumlulukla karşı karşıya kalırsanız öncelikle veraset ilami adı verilen bir belge ile tanışmanız gerekecektir. Bu belge ölen yakınınızın mirasçılarının kanuna göre belirlenmesi ve resmiyete bağlanması aması ile düzenlenir. Veraset ilamını noterler ve sulh hukuk mahkemeleri harç karşılığında düzenler ve verirler. Veraset ilamı sizin bankada ölen kişi adına yapacağınız işlemler için lazım olacaktır. Bu yüzden veraset ilamını almanız gereklidir. Bankalar borç ödeme işlemi için bu belgeyi istemeyebilirler. Fakat para çekmek ve hesap kapatmak için bu belge muhakkak yanınızda bulunmalıdır. Veraset ilamının yanı sıra ölüm belgesi de yanınızda bulunmalıdır.

Ölen kişinin kredi kartını kapatmak, kredili mevduat hesabını kapatmak ve benzeri işlemleri gerçekleştirmek için bankaya gittiğinizde öncelikle işleminizin yapılmasını talep ettiğinize dair bir dilekçe yazmalı ve veraset ilamını buna ekleyerek de bankaya başvurmalısınız. Bunu yaptığınızda karşınıza borçların çıkabileceğini mutlaka göz önüne almalısınız. Eğer kredili mevduat hesabını kapatacaksanız hesabın bulunduğu şubeye gitmenizin gerekebileceğini de unutmamalısınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık