Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselir Mi?

5 ay önce
264 kez görüntülendi

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselir Mi?

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Çekilebilir mi?

 

Kredi sicil affı çıktıktan sonra sicilleri temizlenen bireylerin kredi çekip çekemeyeceği konusunda muallakta kalma durumu yaşanıyor. Şöyle bir gerçek var ki  kişilerin sicil affı ile Türkiye Bankalar Birliğindeki sicileri temizlenecek fakat bankaların kendi kayıtlarını saklama özgürlüğü tanınacak. Bu durum sizin bankaların kendi kara listelerinde yer almaya devam etmeniz durumu olabilir. Yani sicil affı sonrası kredi imkanı bankaların inisiyatifine bırakılıyor. Kredi çekme durumunda ise banka kendi kayıtlarına bağlı red cevabı verebilir, eğer size kredi vermeyi uygun görürse verebilir durumu ortaya çıkıyor.

kredi notu yukseltme

 

Kredi sicil affından yararlanan, bankaya olan borçlarını yapılandıran ve bu yapılandırma ile oluşan taksitlerini doğru şekilde ödeyen kişilerin kredi notu da yükselecek. Aynı zamanda sicil bozukluğuna sebebiyet veren borcun tamamının kapatılması durumun da da kredi notu yükseltilecek. Bu durumu yaşamanız için tek taksitten sonra kredi çekmek isteğiyle bakmaya gitmenizi önermeyiz. Çünkü tüm taksitleriniz bittikten sonra kredi notunuz yükseltilecektir.

 

kredi sicil affı

 

Kredi sicil affından yararlandıktan sonra kredi çekmek isterseniz, daha esnek koşullar sunan bankaları tercih etmeniz size gelecek red cevabını sayısını azaltacaktır. Bunu önermemizdeki en büyük etken aldığınız red cevapları da kredi notunuzu düşürebilir etki yapmaktadır. Kredi sicil affı sonrası kredi notunuzun artış göstermesi için ; yapılandırma borçlarınızı günü gününe ödeyin, düşük limitlide olsa size kredi kartı verebilecek bir banka bulun, düşük meblağlarda da olsa kredi çekebileceğiniz bir banka bulun ve anlaşma sağlayın. Ayrıca hesabınızda para bulundurun ve bu hesaba bağlı otomatik ödeme talimatları bulundurun. Böylece kredi çekme konusunda bankaların size yaklaşımı daha yumuşak ve imkanlı bir hal alacaktır. Aksi takdirde kredi notunuz yükselmediği gibi bankaların kara listelerinde de yer alabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık