Kredi Notu Nedir? Ne işe Yarar?

6 ay önce
303 kez görüntülendi

Kredi Notu Nedir? Ne işe Yarar?

Bütün finansal geçmişinizin ortak olan kuruluşlarda toplanarak analiz edilmesi durumunda meydana gelen puanlama sistemine Kredi Notu denir.

Elde edilmiş olan puanlama herhangi bir kuruluşa üye olan firmalara yada bireysel müşterilere belirlenen bir miktar karşılığında verilmektedir. Bununla birlikte ülkemizde de bir takım finansal kuruluşları kendi puanlama sistemi geliştirmiş olsalar bile müşterileri hakkında da hemen hemen bütün verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda da ülkelerde ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri de mevcuttur.  Bunun yanı sıra sadece bireysel müşteriler değil, aynı zamanda da büyük şirketlere ve devletlere dahi not veren uluslararası kuruluşlarda da vardır.

Olası bir risk durumunuz söz konusunda ise çıkartılır. Yani daha açık konuşacak olursak kredi notunuza göre bankalar ilk önce böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda risk durumunuz çıkartmaktadırlar. Aynı zamanda da çıkartılan risk durumunuza göre bankaların çoğunluğu finansal taleplerinizin de değerlendirmeye alınıp alınmaması durumunda da karar veren sistemler kurmaktadırlar.  Kurulmuş olan bu otomatik sistemler sayesinde bankalar kredi vermeyeceği kişileri hiç bir şekilde değerlendirmeye almaz ve bu sayede zamanda ve personelden de tasarruf etmiş olurlar.

Bankalar açısından tek değerlendirme ölçütü olmasa da en önemlileri arasında yer alan findeks‘in her geçen gün elinde ki verilerin artması ve verileri analiz etme kabiliyetinin gelişmesi ile kredi notunun kredi değerlendirme ölçütleri içeriğinde ki öneminin her gün arttığını da söyleyebiliriz. Hatta bilmeniz gerekenler arasında yer alan, bankaların kredi notu haricinde kredi değerlendirme ölçütleri başlıca, gelir durumunuz, hane halkı gelir durumunuz, çalışmış olduğunu kurum ve aynı zamanda da ek gelirleriniz olarak da sıralama yapabilirsiniz. Bu kalemler arasında da kredi notunuzun ne kadar ağırlığı olduğu bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte, bütün finansal kurumlar için de en önemli değerlendirme ölçütü, kesinlikle kredi notudur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık