Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

5 ay önce
264 kez görüntülendi

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Türkiye cumhuriyeti tarafından basılan, vadesi en fazla 1 yıl olan Türk lirası ve döviz cinsinden olan devletin borçlanma senetlerine hazine bonosu adı verilmektedir.

Devlet, iç borç yolu ile fon elde etmek için hazine bonosu çıkartır. Hazine bonosunu satın alan yatırımcılar, vadesi gelmiş bonoyu ana parası ve faiz ile beraber geri almaktadır. Devletin belli dönemlerde fon ihtiyaçları ortaya çıkar. Fon toplayabilmek için vadesi 1 yılı geçmeyen hazine bonolarını satışa çıkartır. Hazine bonoları, devlet garantisi altında olan risksiz bir yatırım türüdür. Hazine bonosunu satın alan yatırımcılar, hazine bonosunun vadesi geldiğinde hazine bonosunu satar ve ana parası ile birlikte faizle parasını alır. Elde edilen faiz gelirinden devlet yüzde 10 vergi almaktadır.

Hazine bonosu, bütün ülkelerin fon ihtiyaçlarını karşılamak için uygulamış olduğu bir yöntemdir. Devlet garantisi altında olduğu için risksiz bir yatırımdır. Fakat Arjantin, Yunanistan gibi birçok devletlerin ağır borçlar altında ezilmesi, enflasyon oranlarının aşırı yükselmesi gibi ekonomik kriz yaşaması gibi durumlarda da devletler kendi bonosunu bile ödeyemeyecek duruma düşmüşlerdir. Fakat ülkemizde şu ana kadar böyle bir olumsuz gelişme yaşanmamıştır. Halkbank bonosu, emlak kredi bankası bonosu, ziraat bankası bonosu birer hazine bonosuna örnek verebiliriz.

Risk sevmeyen, düzenli gelir isteyen yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım türlerinden biri olan hazine bonoları, tıpkı hisse senetlerinde olduğu gibi SPK tarafından yetki belgesi verilmiş bankalar ve aracı kurumlar vasıtası ile alınmaktadır. Hazine bonosunun vadesi gelmeden de satışının yapılması mümkündür. Hazine bonosunun vade süresine göre bu alım fiyatlarında da değişiklik yaşanmaktadır. Factoring şirketleri, vadesi gelmemiş hazine bonolarını vade süresinin uzunluğuna göre bono sahibinden satın almaktadır. Hazine bonosunun değeri faiz ile ilişkilendirilebilir. Şöyle ki faiz oranı arttıkça hazine bonosunun vereceği faiz oranı da bir hayli düşer. Buna karşılık da faiz oranlarının düşmesi de hazine bonosunun sahibine vereceği kar faizini yükseltecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık