Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Gözüküyor Sebebi Nedir?

6 ay önce
336 kez görüntülendi

Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Gözüküyor Sebebi Nedir?

Bankalar artık A’dan Z’ye mali geçmişimizi kayıt altına almaktadırlar.

Bunu da kredi notu dediğimiz uygulama ile birlikte karşımıza çıkmaktadır. Kredi notunu da yine kendi kurmuş olduğumuz sistem ile daha da gerekli hale getiriyor. Bundan her ne kadar rahatsız olanlar da olsa artık kredi notu hepimizin kabullendiği bir gerçektir.Fakat halen oturmayan bazı şeyler de yok değil. Kredi skorunun hesaplanmasında vatandaşların kafasını karıştıracak durumlar da ortaya çıkabiliyor. Örneğin vatandaşlar genel olarak da karşılaştığı sorunlardan birisi olan findeks kredi notum bankada farklı gözüküyor sebebi nedir merak içerisine giriyor.  Bu yazımızda da konu ile ilgili genel anlamda işlemeye çalışarak sizlere bir kaç bilgi vereceğiz.

Findeks kredi notu sorgulama işlemi yaptığınızda sizlere bildirilen kredi skoru ile bankaya gittiğinizde sizlere söylenen kredi skoru arasında bir fark var ise bu durumda burada bir sorun var demektedir. Fakat bunu da unutmamak gerekir ki; yakın zamanda borcunuzu kapadıysanız veya yakın zamanda borçlandıysanız, bu işlemlerin sisteme geçirilmesi sırasında sorgulama yapmış olabilirsiniz. Dolayısı ile banka kayıtları ile findeks kayıtları çelişecektir. Şunu da belirtmek gerekir ki kredi notu belirlenmesi işlemleri, değerlendirme yaptıktan sonra çok seri bir şekilde indirilen veya çıkarılan bir puantaj sistemi değildir.

Örneğin; banka borcunuzu ödememeniz sebebi ile yavaş yavaş kredi notunuzu düşürecektir. Borcunuz 1 gün gecikti diye hemen kredi notunuzu olumsuza çevirmeyecektir. Aynı yavaşlık kredi notu yükselmesinde de olacaktır. Yani hemen ödenmemiş bir borcun kapatılması sonrasında kredi notumuz yükselişe geçmeyecektir. Bu da yavaş bir şekilde olacak, düzenli ödemelerimize devam etmemiz halinde kredi notumuz yükseliş trendine girecektir.

Yine bu konu ile ilgili bir parantez açacak olursak KKB kuruluş aşamasında 9 üye bankası olduğunu, bunun da daha sonra 11’e çıktığını bilmekteyiz. Eğer kredi notu sorgulaması yapılan banka, KKB üyesi bankalar haricinde bir banka ise bu durumda bilgi aktarımında kısa süreli gecikmeler yaşanabilecektir. Yani banka kendi kaydında sizin kredi notunuzu 1200’den 1300’e çıkarmıştır fakat bu henüz KKB kayıtlarınıza işlenmemiş olabilir.  Ancak bu kayıtların işlenmesi de hızlı ve seri bir şekilde yapılmaktadır. Yani banka tarafından kredi notunuzda yapılan bir değişiklikten kısa bir süre sonra hemen findeks kayıtlarını da güncelleyecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık