Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi desteği vermesi için 1969 yılında kurulan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri, özel hukuk tüzel kimliğine sahip kuruluşlardır. Esnafları eğitim, denetleme ve kaynak geliştirme amaçları ile kurulan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri, halkbank aracılığı ile işletmelere vermiş olduğu düşük faizli krediler ile tanınmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama, bununla birlikte kredi kullanımında kesilen ücretler, nasıl başvurulacağı gibi pek çok soruya bu yazımızda cevap vermeye de çalışacağız. Esnaf kefalet kredisi kullanabilmek için, esnaf ve sanatkar olmak, esnaf ve sanatkarlar odasına üye olmak, esnaf ve sanatkarların iş yeri ikametgah yerlerinde kredi ve kefalet kooperatifinin olması, devam eden bir başka esnaf kefalet kredisinin de olmaması gerekmektedir. Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapacak esnaf ve sanatkarlar, nüfuz cüzdan fotokopileri, vergi levhası, oda kaydı, esnaf sicil günlük tasdiknamesi, ikametgah belgesi, yıllık gelirini gösteren ciro belgesi, vergi dairesi mükellefiyet belgelerini esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerine teslim etmeleri  de gerekmektedir.

Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerine kredi başvuru yapıldıktan sonra kurum, halkbank’a kredi talebini bildirecektir. Halkbank, kredi kullanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar hakkında yapacağı istihbaret çalışmasından sonra kredinin onaylanıp onaylanmadığı esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine bildirir. Kooperatif en geç 15 gün içerisinde kredi sonucunu kredi başvurusu yapan üyesine bildirir. Kredinin onaylanmasından sonra üye ile kooperatif, banka namına kredi sözleşmesini kredi talebinde yer alan üyesine imzalatır ve kredi kullanıma hazır hale gelecektir. Hazırlanan evraklar ile birlikte halkbank’a gidecek olan esnaf ve sanatkar kredisini kullanabilecektir.

Şunu bir an önce bildirelim ki esnaf kefalet kredilerinde de kesilen kesintiler de vardır. Bu kesintiler, bloka sermaye kesintisi tutarı, peşin alma risk kesintisi, bölge birliği kesintisi, teskom kesinti tutarı, ortak sermaye tutarı, masraf banka komisyonu adı altında kredi kullanacaklardan kesinti yapılacaktır. Bu kesintiler 7.000 TL ‘yi bulduğunu ve kullanılacağı kredi tutarının büyüklüğüne göre de bu masrafların artacağını belirtelim. Aynı zamanda kredi vade süresi en fazla 5 yıldır. Esnaf kefalet kredi faiz oranları ise 1 yıldan az olan kredilerde faiz oranı yıllık %4,2 yıl ve daha uzun vadeli kredilerde ise faiz oranı yıllık %5 olduğunu hatırlatırız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık