2017 Tarım Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

5 ay önce
423 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Tarım Desteklemesi Nedir?

Devlet tarafından çiftçilere sağlanan mazot, gübre ve toprak analizi gibi işlemler  konusunda verdiği maddi desteğe denir. Yılın belli dönemlerinde çiftçilere ait olan arazilere göre yapılan hesaplamalar ve ekimini yapacakları ürün bilgileri doğrultusunda desteklemeye tabi tutulur. Amaç çiftçinin daha karlı ekim yaparken, ülkemizin tarım anlamında kalkınmasına destek olmaktır. Bu bağlamda çiftçi bankası olarakta bilinen Ziraat Bankası destekleme ödemeleri konusunda en iyi aracıdır. Ziraat Bankası tarafından da tarımla uğraşan çiftçiler için özel olarak tasarlanmış Başak Kart ile ayrıca destek de verilmektedir.

tarım desteklemeleri 2017

Destekleme ödemeleri kapsamında mazot, gübre ve toprak analizi konusunda yapılacak ,ödemeler için 2017 yılında çiftçilerimizin kazanması sağlamak teşvik etmek için devlet 50% destek sağlayacak. Her çiftçiye sadece yılda 2 kez destek verileceği, bunun dışında bir mazot desteğinin olmayacağı ayrıca belirtildi. 2017 yılı itibariyle akıllı tarım ve planlı üretime geçiş hususunda çiftçilerin mazot derdine devletin artık çare olacağı bu tarihten itibaren üretimlerde çiftçilerin mazot için ödedikleri paranın yarısı devlet tarafından karşılanacağı vurgulandı. Yani çiftçimiz 100 liralık mazot alıyorsa artık 50 lirasını devlet ödeyecek.Tarımsal işlerde verimi sağlayan en önemli ikinci  unsur olan gübre içinde  %23 indirim sağlandı. Yani 100 liralık gübre alımında 23 lirasını devlet geriye kalan 77 lirası ise çiftçi ödemiş olacak.

2017 Tarım Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

tarım desteklemeleri 2017

Çok beklenen tarım desteklemeleri yatırılma tarihi belli oldu. Bakan Çelik destek ödemelerinin 24 şubat 2017 itibariyle yatırılmaya başladığını açıkladı.Üreticilere toplam 2.8 milyar lira kadar ödeme yapılacağını açıklayan Çelik , bu rakam 2017 yılında verilmesi planlanan desteği sadece %22’lik kısmını oluşturduğunu da belirtti. Diğer ödemelerin ise yıl içinde yapılacağını ve tarihin duyurulacağını ifade etti. TC kimlik numarasının son hanesine göre ödemeler önümüzdeki hafta da devam edecek. Yani bir kaç gün içerisinde ödeme alamazsanız telaşlanmaya gerek yok. Ödemeler ortalama 1 hafta sürecek.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık